Runas | Raksti | Intervijas | Publikācijas | Domubiedri |
Saeimas komisija iepazīstas ar Latvijas Okupācijas muzeja attīstības iecerēm
2011. gada 7. jūnijā
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti otrdien, 7.jūnijā, apmeklējot Latvijas Okupācijas muzeju, pārrunāja muzeja nākotnes plānus.
„Okupācijas muzeja veic svarīgu darbu, jaunākajai paaudze un ārvalstu viesiem skaidrojot mūsu vēsturi visā tās sarežģītībā un veidojot kopīgu sabiedrības vēstures apziņu. Lai šo darbu veiktu vēl labāk, muzeja ēkai nepieciešams remonts, kā arī jāpaplašina telpas un jāmodernizē ekspozīcija,” uzsver komisijas priekšsēdētāja Ina Druviete. „Šim sabiedriski nozīmīgajam muzejam ziedo cilvēki, atbalstu sniedz Rīgas dome, un arī valstij būtu jārod lielāks finansējums muzeja attīstībai.”
Deputāti noskaidroja, ka muzejā ar Eiropas Savienības fondu atbalstu tiks veikta siltināšana un daļējs telpu remonts. Taču nepieciešams papildu finansējums, lai uzceltu piebūvi, kurā atrastos maināmās izstādes, savukārt esošajās telpās ekspozīciju nomainītu ar plašākiem un interaktīvākiem materiāliem.
Latvijas Okupācijas muzeja biedrības priekšsēdētājs Valters Nollendorfs skaidroja, ka blakus tumšajai ēkai plānota balta piebūve un jaunā muzeja ekspozīcija sāksies un beigsies ar valsts neatkarības gadiem, pa vidu izstāstot piecdesmit gadu traģiskos notikumus. Ir pēdējais brīdis ķerties pie šo ieceru īstenošanas, lai darbi tiktu pabeigti līdz 2014.gadam, kad Rīga kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, atzina biedrības priekšsēdētājs.
Deputāte Inguna Rībena (Vienotība) norādīja, ka muzeja attīstībai jābūt kopīgai valsts lietai. „Ja sāpīgi vēstures notikumi netiek kārtīgi analizēti, tie mēdz atkārtoties. Mūsu pagātne vēl nav pienācīgi izvērtēta,” teica deputāte.
V.Nollendorfs skaidroja, ka primārais muzeja darbs būs vēstures skaidrošana plašākai sabiedrībai, vienlaikus turpinot pētniecību un pagātnes liecību krātuves veidošanu. Atbildot deputātam Raivim Dzintaram (VL-TB/LNNK), muzeja biedrības priekšsēdētājs raksturoja, ka jaunajā ekspozīcijā plānotas iespējas apmeklētājiem skatīties videomateriālus un filmas, kas skaidro tā laika notikumus.
Lai vēstures faktus padarītu uzskatāmākus, ekspozīcijā blakus barakām plānots ietvert gulaga nometnes pagalmu ar sargtorni. Tāpat iecerēts veidot dzelzs priekškaru, ieslodzīto kameru un nacionālo partizānu bunkuru. Paredzēta arī interaktīva karte, kas ilustrēs Molotova-Ribentropa pakta vienošanos par Eiropas valstu sadalīšanu lielvaru starpā, uzzināja deputāti.