Izrakstot rēķinu, VNĪ kļūdās par miljonu

Portāls DELFI, 2010. gada 25. aprīlī

Valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) kļūdījusies par aptuveni miljonu latu, aprēķinot un izrakstot rēķinu par nomas maksu "Turaidas muzejrezervātam", svētdien ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto".

2006. gadā Latvijas valdība uzsāka ambiciozu plānu – gaidot Latvijas valsts simtgadi, atjaunot virkni kultūrvēsturisku ēku, šo uzdevumu uzticot VNĪ. Pirms trim gadiem kārta pienāca arī "Turaidas muzejrezervātam". Tajā tika restaurētas un atjaunotas četras ēkas, tostarp Turaidas baznīca. Bet tagad prieku par otro elpu atguvušajām celtnēm jeb muzeja eksponātiem nomāc krietnie rēķini par restaurāciju. Ja celtniecība izmaksāja aptuveni miljonu latu, tad desmit gadu laikā atmaksājamā summa VNĪ bija noteikta vairāk nekā trīs miljoni latu.

Sākot atjaunošanas darbus, visu muzeja īpašumu bija jāatdod VNĪ, noslēdzot desmit gadu nomas līgumu. Tas paredzēja, ka uzņēmums atjauno ēkas, bet muzejs visu šo laiku ik gadu maksā 346 tūkstošus lielu nomas maksu. Kopumā desmit gados tas ir vairāk nekā trīs miljoni. "Mēs jau jutām, ka šī summa būs par lielu, bet mēs palikām vieni paši. Mūsu resursi – viens vienīgs jurists šeit un tam pretī – Finanšu ministrijas juridiskā daļa un VNĪ juridiskā daļa. Mums bija grūti pierādīt savu taisnību," atzīst "Turaidas muzejrezervāta" juriste Inese Berga. Faktiskajām remontdarbu izmaksām un izrakstīto rēķinu atbilstībai nav sekojusi līdzi Kultūras ministrija (KM), caur kuras budžetu valsts nauda plūda uz VNĪ.

"Nomas maksas nosaka VNĪ un KM viņiem uzticas kā profesionāļiem. Līdz šim nav bijušas indikācijas, ka šīs nomas maksas varētu būt noteiktas kļūdaini, īpaši, ja nomas maksas apstiprina Ministru kabinets," raidījumam norāda KM pārstāve Dace Vizule.

Šogad Turaidas muzejam atvēlētā valsts dotācija ir samazinājusies par gandrīz astoņdesmit procentiem, bet ar pašu ieņēmumiem visam nepietiek. Līdz ar to muzejs gada sākumā skaļāk nekā iepriekš meklēja palīdzību, sākot ar VNĪ līdz pat Saeimai un Ministru prezidentam. Tagad ir atnācis jauns, krietni koriģēts rēķins no VNĪ. Tas rāda, ka jau pirms diviem gadiem Turaidas muzejs VNĪ pārmaksājis 110 tūkstošus latu, pērn – 96 tūkstošus. VNĪ valdes priekšsēdētājs Jānis Komisars atzīst, ka bijusi pieļauta kļūda, bet tas noticis vēl iepriekšējās VNĪ vadības laikā. Viņi kļūdījušies, nosakot nepamatoti lielus ēku amortizācijas maksājumus.

"Šobrīd, izvērtējot no jauna šo ieguldījumu ilgmūžību, mēs uzskatām, ka tie varētu būt jūtami ilgmūžīgāki, nekā bija pieņemts aprēķinā. Līdz ar to tas maksājumu samazina," raidījumam pavēstīja Komisars.

Kļūda muzejam uz visu nomas līguma laiku varēja izmaksāt miljonu latu. Kāpēc tāda kļūda radusies un kā bija iespējams kļūdīties par miljonu, neviens vainīgos nemeklē. Pietiekot ar to, ka tā ir izlabota un ik gadu muzejam būs jāmaksā simts tūkstošus latu mazāk.

Tagad, lai kļūdas neatkārtotos, iecerēts ieviest vienotus nomas maksas noteikšanas principus. Izrādās, pēdējos gados nomas maksas bieži noteiktas, nerēķinoties ar faktiskajām būvniecības izmaksām, un tas ļāvis VNĪ gūt papildu ieņēmumus uz citu valsts iestāžu rēķina. VNĪ priekšnieks atzīst, ka "pēdējā laikā esam centušies šādas kļūdas labot un veidot sistēmu, lai tās turpmāk nevarētu rasties," tomēr līdz šim konstatētajos gadījumos kļūdu rezultātā zaudētāji bijuši nomnieki.

Valsts nekustamie īpašumi nav skaitījuši, cik valsts budžetam kopumā izmaksājušas viņu kļūdas. Tikmēr KM Turaidas iegūto nomas maksas samazinājumu sauc par ieekonomētiem līdzekļiem un sola tos novirzīt muzeja darbībai šajā un nākamajos gados.

DELFI
www.delfi.lv